Земеделските стопани получиха над 1,6 млн. лева втори транш по схемата за зимни пръскания
декември 11, 2024Удължават карантинните мерки срещу шарката по овцете в Сливенско
декември 16, 2024Земеделски производители с около сто трактора блокираха днес френска магистрала в близост до тунела под Ламанша, протестирайки срещу споразумението за свободна търговия между ЕС и страните от южноамериканския блок Меркосур (Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай),предаде Франс прес и БТА.
Протестните действия не са имали „никакво въздействие върху (дейността на)плавателните съдове от другата страна на Ламанша“, като се има предвид тунела под Ламанша и пристанището на град Кале, допълва АФП, позовавайки се на информация на департамента Па дьо Кале, Северна Франция.
„Блокираме магистрала A 16, за да покажем недоволството на фермерите, поспециално животновъдите, след съобщенията за (споразумение с) Меркосур“,обясни Антоан Пиенер от Националната федерация на синдикатите за
земеделците (FNSEA). Той изрази съжаление, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е „отишла да подпише нещо в Уругвай без одобрението на Европа“.
Съобщението от края на миналата седмица от Монтевидео, в присъствието на фон дер Лайен, относно финализирането на споразумението за свободнатърговия между Европейския съюз и Меркосур, поднови вълната от протести във Франция и Европа.
Франция е сред страните, които се противопоставят на това споразумение, което, за да влезе в сила, трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27- те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.
Символичната блокада на магистрала A 16, която започна днес, трябва да продължи „до 15:00 ч. по Гринуич (17:00 часа българско време), за да покажем нашата решителност“ и способността на фермерите да „блокират“ още повече френската и европейската икономика, „ако е необходимо“, заяви Пиенер.
Също така близо 200 трактора блокираха днес и центъра на град Дижон, Източна Франция, изхвърляйки тор и използвани гуми в знак на протест срещу споразумението между ЕС и южноамериканския блок, както и срещу
правителствената цензура, която блокира гласуването на бюджета, предвиждащ мерки в защита на земеделците.