Министър Тахов: През месец юни ще отворим прием по две мерки от ПРСР на стойност 160 милиона лева
май 13, 2024СтартираНационална информационна кампания за директни плащания 2024 стартира МЗХ
май 14, 2024Фермери настояват за създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието. „Тази идея не е нова, през няколко правителства е коментирана функцията да има предвидимост и информираност в извънредни обстоятелства. Тук вече държавата може да съдейства с финансов механизъм, който да гарантира обезщетения за земеделеца. Хора, които са понесли такива последствия, са готови да участват в тази система като фонд, да имат шанс да си стъпят на краката. Има такива добри практики в Европа“, заяви председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов в студиото на „България сутрин“.
Има пропуски в системата за борба с градушките, а дъждовете и липсата на работна ръка водят до огромни загуби, на мнение е председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков.“От началото на тази година беше внесено предложение, което да гарантира превенциите от градушките и други природни бедствия, а не да се обезщетяват гражданите. Преди 5-6 години група земеделски браншови организации направихме одит и се оказа, че има пропуски в системата за борба с градушките. Състоянието е много трудно в момента. Ягодите и малините са изключително чувствителни на градушки. Един по-голям дъжд не позволява да се отиде 1-2 дена на полето, има липса на работна ръка, за да се изчистят полетата и това води до огромни загуби“, допълни Петков в ефира на Bulgaria ON AIR. Според Георги Стоянов градушката може както да увреди плода, така и да наруши търговския му вид.“Когато има повреждане на продукцията механизмите за подпомагане са от страна на застраховани земеделски площи, има и държавен фонд за компенсиране, но този механизъм не работи, защото не сме сигурни противоградната система колко е ефективна. Ако тя не си върши работата адекватно, ще се натовари секторът. При една градушка плодът, който чакаш цяла година да придобие търговски вид, е непродаваем“, коментира гостът.
Системата работи в други държави от Европейския съюз, където не се покриват щетите от продукцията само когато е 100% увредена, сподели малинопроизводителят.“В Германия и Австрия работи системата. Там самоучастието на земеделските производители в такъв взаимоспомагателен фонд е голямо, защото там се покриват не само, когато има 100% увреждане на продукцията, но и 20, 30, 40%. Както при автомобилното застраховане – в зависимост от щетата се изплаща потенциалната загуба от цената на готовата продадена продукция“, добави Петков.