На висок интерес се радва Националният конкурс “Фермерството и младите хора”
февруари 6, 2024Удължава се срокът за участие в Националния конкурс „Фермерството и младите хора“ ❗️
февруари 16, 2024Г-н Стоянов, днес се присъединихте към протеста на земеделците, как оценявате действията на Министерството на земеделието, там сте поставили исканията си в осем точки още на 22 януари?
Разговорите с Министерството на земеделието не са преставали в предходната 2023г. Досега сме изразявали желание за диалог и в рамките на Консултативните съвети към министерството, но след Нова година виждаме, че обстановката се влошава не само в България, а и на ниво Европейски съюз.
Кой от тези 8 точки са особено важни за вас?
За нас е важно получаването на директните плащания към животновъдите. Хората имат средства за седмица-две, за да си изхранват животните. Украинската помощ, за която говорим, е особено важна. Ако земеделците фалират или приключат своята дейност, това ще е необратимо, защото те няма как да се възстановят. Сега е важно да получат тези средства, за да могат да си подсигурят подготовката за следващия сезон. Те трябва да бъдат подкрепени, за да продължат работа. Ситуацията е динамична. В момента сме в Брюксел, в централата на Копа Коджека и коментираме консолидиране за общи действия за цяла Европа. Сред общите ни теми е и прилагането на Зелената сделка без да се вземат под внимание националните специфики на страните. /Програмата за „позеленяване“ на Европа е пълна с ограничения – например на начина на обработка на почвата, препарати за растителна защита, използване на определени семена и др., което ще доведе до оскъпяване на продукцията. б.р./
Какво Ви притеснява около разпределянето на т.н. украинска помощ от ЕС, свързана с либерализацията на износа на селскостопанска продукция от Украйна?
Дава се възможност до 283 000 евро на стопанство да се подпомага дейността му с помощта на националния бюджет. Войната не е приключила и държавата в лицето на управляващите следва да вземе нужните превантивни мерки сега. Ние нямаме сектор от земеделието, с който да се похвалим, че сме в добро положение. Всяка държава в Европа търси варианти да си подпомага сектора. Има възможност и механизми, които дават различни варианти на действие. Никой не иска да извива ръцете на управляващите или да подхожда ултимативно към правителството. Не, напротив, ние сме за диалога, да може всички браншови организации да се обединим и да ни се вземе предвид мнението. Зад всяка организация има реални хора с бизнеси и съдби. Много е сериозно, ако умишлено се саботира диалога и краткотрайно да се фаворизира една или друга организация. Въпрос на време е да излезем с общи идеи, цели и виждания. Вижда се, че по начина, по който в момента се работи „на парче“, за да се подпомага сектора и да се гасят пожари, не е полезно. Само всяването на раздори и отчитането на някаква дейност на срещи без конкретни заявки за промяна, не води до нищо градивно. Няма резултат. Искаме да работим спокойно и да даваме пълноценен продукт, който да стига до хората. Това е стратегически важно за държавата. Говори се, че има особено чувствителни сектори. Нека да не бъде само на хартия. Те следва да получат подпомагане и държавата да влезе като партньор. Хората искат да си гледат животните, а не да обикалят по улиците и да създават напрежение в обществото. Очакваме солидарност и подкрепа от целия български народ.
Източник: https://tribune.bg/bg/mneniq/balgarski-fermerski-saiuz-niko/